STAznanost
Knjige

Problem povečevanja človeške energije s posebnim ozirom na pridobivanje energije sonca

Poljudno-znanstveni traktat Problem povečevanja človeške energije, ki ga prvič predstavljajo v slovenskem prevodu, je Nikola Tesla objavil leta 1900 v junijski številki Century Magazine. V spisu je na podlagi spoznanj, pridobljenih na eksperimentalni postaji, ki jo je med 1899 in 1900 zgradil v Colorado Springsu, podal razloge za raziskave, ki so ga pripeljale do razvoja brezžičnega sistema prenosa električne energije.

Ob predstavitvi svoje družbene teorije, teorije vojne in filozofije družbenotransformativnih tehnologij je raziskoval tudi možnosti izdelave "samogibnega toplotnega motorja", ki bi vso pogonsko moč črpal neposredno iz okolja, ter predstavil izum prvega "teleavtomata", daljinsko upravljane ladjice. Teslove raziskave so danes izjemno relevantne, saj je že tedaj prepoznal izkoriščanje fosilnih goriv kot problem eksponentne rasti v razmerju do neobnovljih virov in intenzivno razvijal (še vedno ne popolnoma razumljene) samozadostne, trajnostne sisteme pridobivanja in distribucije energije, ki ne bi temeljili na "potrati in porabi kateregakoli materiala" ali na brutalni prevladi bogatih nad revnimi.

Druga izdaja knjige s polnim naslovom Problem povečevanja človeške energije s posebnim ozirom na pridobivanje energije Sonca prinaša predvsem razširitve in dopolnitve spremne študije, ki sooča različne interpretacije Teslovega dela, s posebnim poudarkom na njegovi družbeni in spoznavni teoriji, kozmologiji ter filozofiji. Dodani so izsledki matematičnih analiz in rekonstrukcij bratov Corum, ki osvetljujeta Teslove tehnologije v jeziku sodobnega elektroinženirstva. Dodatno so osvetljeni tudi konteksti zgodovinskih sporov glede koncepta "etra", Teslovega razumevanja Maxwellove teorije elektromagnetizma, "longitudinalnih valov" in vpliv Kelvinovih in Helmholtzevih teorij na Teslovo razumevanje elektrike. Povzetki interpretacij Willema van den Bergha še temeljiteje pojasnjujejo Teslovo razumevanje "kozmičnih žarkov". V tej izdaji ni izbora Teslovih patentov, so pa na novo umeščeni diagrami obravnavanih patentov ter novi slikovni materiali. V novi Prilogi I namesto tega najdemo izbrano, doslej v slovenščini neobjavljeno korespondenco Tesle in urednika Century Magazina Roberta Underwooda Johnsona, ki osvetljuje zgodovinsko ozadje in nastanek Problema. Namesto stotih strani priloženih patentov je torej dodanih 137 strani teksta spremne študije, novih virov in izbora pisem.