Pet minut za merjenje tudi z metrološko piramido
Ljubljana, 20. aprila - Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko so v okviru dogodka Pet minut za merjenje postavili tudi metrološko ali meroslovno piramido. Gre za piramido, ki vsebuje različne merilne instrumente, ki so vanjo postavljeni glede na svojo merilno točnost.
Na spodnjih ravneh piramide so instrumenti za vsakdanjo uporabo, ki so najmanj točni. Eno stopnjo višje so postavljeni bolj točni, etalonski instrumenti. Nad njimi so referenčni etaloni, ki jih odlikuje izredna točnost, še višje pa so nacionalni etaloni, ki so najbolj točne merilne naprave v državi. Na najvišji točki pa so mednarodno priznani primarni etaloni.
Vsi ti merilni instrumenti so povezani, saj se bolj točni instrumenti uporabljajo za kalibriranje manj točnih. V strokovnem žargonu to pomeni, da so sledljivi na etalone višjega reda oziroma na instrumente, ki so bolj točni od njih, so imeli možnost izvedeti obiskovalci dogodka Pet minut za merjenje, ki je v torek in sredo potekal na fakulteti za elektrotehniko.
V okviru letošnje izvedbe omenjenega dogodka so prikazali več zanimivih poskusov, pri katerih so obiskovalci lahko sami poskusili različne fenomene, ki so povezani z merjenji z najrazličnejšimi merilnimi napravami.
Obiskovalci, med katerimi so prevladovali mladi, so lahko med drugim ponovili Galtonov poskus ocenjevanja mase vola na primeru ocenitve mase slastnega zalogajčka. Gre za meritev, ki temelji na skupinski inteligenci. To je pojav v socialni psihologiji, ki opisuje pridobivanje znanja s pomočjo večjega števila ljudi hkrati, imenovan tudi modrost množic.
Modrost množice temelji na veliki različnosti neodvisnih mnenj, na pretiravanju, podcenjevanju, nasprotovanju, pritrjevanju, polresnicah, čistih resnicah. Ko so vsi ti pojavi povprečeni, mnenje množice konvergira k pravilnosti.
Angleški znanstvenik Galton je leta 1906 na živinskem sejmu videl zanimivo tekmovanje. razstavljen je bil vol in vaščani so bili povabljeni k ugibanju njegove teže po zakolu. Sodelovalo je skoraj 800 vaščanov, vendar nihče ni uganil volove točne mase, to je 1198 funtov (okoli 543 kilogramov).
Galton je poiskal najbolj srednjo ocenjeno maso vola, 1207 funtov, in presenečeno ugotovil, da je ta vrednost le 0,8 odstotka stran od prave mase. Povprečna vrednost vseh ocen vaščanov pa je bila celo še bolj točna, 1197 funtov.
V akustično gluhi sobi so obiskovalci začutili, kako se sliši njihov govor v prostoru brez odbojev, povabljeni so bili tudi v svet avtomobilizma, saj sta podjetji Elaphe in Dewesoft prikazali najzahtevnejša merjenja v osebnih vozilih na električni pogon.
Poleg laboratorijskih so prikazali tudi meritve v vsakdanjiku. Tako so obiskovalci lahko denimo spoznali pravo resnico o temperaturi v domačem hladilniku ali opazovali, zakaj imajo pečice vgrajene ventilatorje in kako to vpliva na peko sladic ali svinjskih reber.
Dogodek organizirata Laboratorij za metrologijo in kakovost in Katedra za merjenja in robotiko Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.