Začel se je 55. seminar slovenskega jezika, literature in kulture
Ljubljana, 1. julija - Na Filozofski fakulteti (FF) se je začel 55. seminar slovenskega jezika, literature in kulture, ki ga organizira Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik. Tema seminarja je 1919 v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi, prisostvuje pa mu 97 udeležencev iz 26 držav. Slovesno odprtje seminarja bo v torek zvečer v Mestnem muzeju Ljubljana.
Udeleženci 55. seminarja slovenskega jezika, literature in kulture si bodo do 13. julija prizadevali pridobiti čim več znanja o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi ter spoznati in občutiti slovensko aktualno življenje in dogajanje.
Kot je za STA povedal eden od organizatorjev seminarja Damjan Huber, bo osrednja tema letošnjega dogodka posvečena letu 1919 v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Po Huberjevih besedah je predsednica 55. seminarja Mojca Smolej omenjeno temo izbrala zaradi obeležitve 100-letnice ustanovitve Univerze v Ljubljani in združitve Prekmurja z matičnim narodom, navezala pa jo je tudi na literaturo med obema vojnama.
Huber je dejal, da največ udeležencev seminarja že tradicionalno prihaja iz Avstrije, Italije in Poljske, kjer deluje tudi največ študijev slovenščine kot tujega jezika. Je pa med udeleženci mogoče najti tudi Japonce, Kitajce, Argentince in Estonce.
Aaron iz Belgije se je odločil za študij slovanskih jezikov na univerzi v Gentu, kjer se uči ruščine, srbščine in slovenščine. Seminarja v Ljubljani se udeležuje, da bi jezik čim več uporabljal v praksi, pa tudi zato, ker si želi, da bi slovenščini v predmetniku univerze nekoč namenili več ur. Dvojina mu še zdaleč ne dela težav, saj je prav iz rabe dvojine v slovanskih jezikih diplomiral. Ugotovil je, da Slovenci dvojino sicer dobro ohranjamo, veliko bolj skrbni pa so pri tem Lužiški Srbi.
Poleg študentov in univerzitetnih profesorjev slovenščine so med udeleženci tudi posamezniki, ki so se za učenje slovenščine odločili za zabavo, ker govorijo že kateri drugi slovanski jezik, ali pa, ker nameravajo v prihodnje v Sloveniji razviti poslovne vezi. Ena od takšnih je Alexandra iz Romunije, diplomirana arhitektka, ki se je v Bukarešti seminarja slovenščine prvič udeležila leta 2012. Jezik jo je sprva pritegnil, ker ima v Sloveniji sorodnike, prav tako je pri nas izvedla nekaj arhitekturnih projektov in se slovenščine uči tudi zaradi lažje poslovne komunikacije v prihodnje.
Seminarski program je razdeljen na dopoldanski strokovni in popoldansko-večerni spremljevalni program. Strokovni del programa seminarja sestavljajo lektorske vaje, konverzacijski tečaji, vaje iz fonetike, posebni izbirni tečaji in predavanja uglednih strokovnjakov s področja slovenskega jezikoslovja, literature, humanističnih in drugih ved. V spremljevalnem programu so predvideni ogled gledališke predstave Ljubljanski vodnik našel Vodnika v režiji Andreja Rozmana - Roze, projekcija filma Gajin svet v režiji Petra Bratuše ter zaključni družabno-plesni večer s Folklorno skupino Tine Rožanc. Udeleženci seminarja se bodo podali tudi na ekskurzije v Žiče, Celje in na Ptuj.
V sklopu seminarja bo v torek in sredo po besedah Huberja potekala še mednarodna konferenca z naslovom Slovenščina na tujih univerzah; ob 100-letnici Univerze v Ljubljani, na kateri bo svoje prispevke predstavilo 16 nekdanjih udeležencev seminarja. Gre za učitelje in raziskovalce iz desetih držav, ki se pri svojem znanstveno-raziskovalnem in pedagoškem delu na univerzah ter drugih institucijah po svetu posvečajo slovenščini.
Slovesno odprtje seminarja bo v torek ob 20. uri v Mestnem muzeju Ljubljana. Zbrane bodo poleg predstavnikov FF in seminarja med drugimi pozdravili minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, podžupan Mestne občine Ljubljana Dejan Crnek ter prorektor Univerze v Ljubljani Boštjan Botas Kenda.